Zasady działania

Skuteczna dezynfekcja promieniami ultrafioletowymi UV-C

Promieniowanie ultrafioletowe to część widma promieniowania słonecznego, z którego dociera do nas tylko jego fragment. Składowa o długości fali 200-280 nm, czyli promienie UV-C, jest zatrzymywana przez warstwę ozonową i nie dociera do powierzchni Ziemi. Ma jednak silne działanie biobójcze, dlatego wytwarzane jest w sposób sztuczny i stosowane w celu dezynfekcji, przy czym najczęściej wykorzystuje się fale o długości 254 nm Promieniowanie UV-C jest stosowane od ponad 40 lat do usuwania patogenów z wody pitnej, ścieków, powietrza, produktów farmaceutycznych (np. sprzęt laboratoryjny) rozmaitych powierzchni oraz przestrzeni (np. w autobusach i samolotach).

Sterylizacja za pomocą UV-C jest nie tylko efektywna, ale też ekonomiczna, zwłaszcza, że nie wymaga używania chemikaliów. Należy jednak pamiętać, że promieniowanie UV-C jest szkodliwe dla skóry i oczu, dlatego emitujące je specjalne lampy do dezynfekcji mogą być używane tylko pod nieobecność ludzi i zwierząt. Urządzenia do dezynfekcji UV-C są dostępne dla indywidualnych odbiorców. W ofercie różnych firm na świecie znajdują się np. przeznaczone do smoczków i butelek dla dzieci, przyrządów fryzjerskich, butów czy smartfonów. Oprócz lamp emitujących światło ultrafioletowe istnieją również urządzenia filtrujące, które odkażają powietrze wykorzystujące promieniowanie UV-C.

Urządzenia te podczas pracy są bezpieczne dla ludzi i zwierząt gdyż promieniowanie nie jest widoczne na zewnątrz tych urządzeń. Choć dawki promieniowania UV-C wymagane do neutralizacji różnych zarazków mogą się różnić, okazało się ono skuteczne w stosunku do wszystkich zbadanych dotąd drobnoustrojów. Dotyczy to również wirusów SARS-CoV-1 i MERS, w których UV-C niszczy ochronną otoczkę lipidową. Ten sam mechanizm działania jest też bardziej niż pewny w przypadku SARS-CoV-2. Badania opracowywane przez ekspertów z Centrum SSLEEC Uniwersytetu Kalifornijskiego w Santa Barbara mówią, że promieniowanie UV-C sterylizuje powierzchnie, a także powietrze i wodę, uśmiercając m.in. wirusy takie jak SARS-CoV-2. Otrzymane wyniki prób to zniszczenie koronawirusa w 99,9 procentach w ciągu 30 sekund. Zastosowanie UV-C do walki z koronawirusem SARS-CoV-2 zaleca WHO i polski Główny Inspektorat Sanitarny.

W szpitalach na świecie pojawiają się roboty dezynfekujące, nazywane robotami UVD. Emitują one fale o długości 254 nm i unieszkodliwiają 99,99 proc. bakterii w ciągu 10 minut. Jeden z nich trafił właśnie do Centralnego Szpitala Klinicznego UCK WUM w Warszawie. Zastosowanie UV-C zostało też zatwierdzone 15 kwietnia 2020 roku przez amerykańskie Narodowe Instytuty Zdrowia do dezynfekcji filtrów w maskach medycznych typu N95, które efektywnie zatrzymują wirusy. Profesor kliniczny na Wydziale Patologii Uniwersytetu Medycznego Langone w Nowym Jorku, dr Philip Tierno, uważa że tylko promieniowanie UV-C zabija wirusy i bakterie – to światło ma szereg skuteczności, które niszczą kwasy nukleinowe bakterii i innych drobnoustrojów. Natomiast profesor Donald Milton z Uniwersytetu Maryland informuje, że aby światło ultrafioletowe mogło zniszczyć wirusy należy zadbać o dwa czynniki: intensywność i czas. Jednak nadmiernie duża intensywność tego światła jest szkodliwa dla organizmów żywych – promieniowanie UV-C jest zbyt jasne, przez co jest niebezpieczne dla ludzi, głównie dla delikatnych tkanek takich jak oczy.

International Ultraviolet Association (IUVA), amerykańska organizacja non-profit, dowodzi że promieniowanie UV-C jest znanym środkiem dezynfekującym, które od wielu lat wykorzystywane jest do oczyszczania powietrza, wody i powierzchni oraz pomaga w zmniejszeniu ryzyka zarażenia się wirusem SARS-CoV-2, jednak musi być prawidłowo stosowane. W obecnym czasie, gdy cały świat zmaga się z pandemią COVID-19, bardzo ważne jest aby zminimalizować ryzyko zakażenia się wirusem.

Organizacja IUVA informuje, że światło UV-C zabija koronawirusy, które są blisko spokrewnione z wirusem COVID-19: SARS-CoV-1 oraz MERS-CoV dlatego należy przyjąć, że jest najlepszym sposobem na walkę z pandemią. Naukowcy z Uniwersytetu Kobe i firmy Ushio Inc., w badaniach opisanych w „Photochemistry & Photobiology”, przedstawili, że koronawirusa będą mogły zwalczać nowoczesne lampy UV-C o wyselekcjonowanej długości fali 222 nm, – udowodnili oni, że bezpośrednia i wielokrotna ekspozycja na te promieniowanie jest bezpieczna nie tylko dla ludzkiej skóry, ale także dla oczu. Dzieje się tak, ponieważ promienie UV-C o tej właśnie długości fali nie docierają do skóry właściwej oraz nie powodują uszkodzeń materiału genetycznego DNA będących źródłem mutacji komórek. Niestety bardzo trudno jest tak precyzyjnie kontrolować długość światła 222 nm w warunkach produkcyjnych aby z całą odpowiedzialnością zezwolić na bezpośrednią ekspozycję w tym promieniowaniu ludzi i zwierząt.

Badania Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego wykazały skuteczność dezynfekcji za pomocą promieniowania UV-C o długości fali 254 nm na poziomie 99,99 proc. w przypadku wirusów z grupy korona.

Dodatkowe informacje i dokumenty:

Dystrybutor:
NOMADA
Biuro Pielgrzymkowo-Turystyczne Sp. z o.o.
Al.Jerozolimskie 81 lok 7.10
02-001 Warszawa

tel: +48 665 711 124
tel: +48 723 311 124
e-mail: nomada@lumeelamp.org
www.nomada.waw.pl

Dystrybutor:
NOMADA
Biuro Pielgrzymkowo-Turystyczne Sp. z o.o.
Al.Jerozolimskie 81 lok 7.10
02-001 Warszawa

tel: +48 665 711 124
tel: +48 723 311 124

e-mail: nomada@lumeelamp.org
www.nomada.waw.pl